Lista aktualności Lista aktualności

1000 DRZEW NA MINUTĘ

Nastał czas odnowień. Leśnicy w Polsce co roku sadzą około 500 MILIONÓW drzew.

W tym roku, w Nadleśnictwie Kłodawa posadzimy łącznie ponad 1,3 MILIONA młodych drzewek na przeszło 210 hektarach.

Nowe pokolenie zajmie miejsce wyciętych drzewostanów, które osiągnęły już wiek dojrzałości. Pozyskane z nich drewno trafi do naszych domostw między innymi w postaci mebli, książek czy opału.

Tej wiosny najwięcej posadzimy buków, dębów i sosen. Od końca II wojny światowej udział gatunków liściastych ciągle wzrasta - leśnicy sadzą gatunki zgodnie z siedliskiem, na  którym powinny rosnąć, dlatego wiele monokultur sosnowych zmienia się w wielogatunkowe lasy mieszane. Oprócz głównych gatunków lasotwórczych w lasach sadzimy również jarzębiny, jabłonie, czereśnie ptasie, śliwy tarniny. W przyszłości ich owoce będą ze smakiem zjadane przez zwierzęta leśne.

Lasów w Polsce wciąż przybywa.Od 1945 roku lesistość naszego kraju zwiększyła się 20,8 do 29,4%, a do roku 2020 ma osiągnąć 30%.

Jak co roku leśnicy z Kłodawy zapraszali wszystkich chętnych do udziału w akcji odnowieniowej. We wspólne sadzenie włączyli się mieszkańcy Kłodawy, którzy z Panią Wójt Anną  Mołodciak i Prezydentem Gorzowa Panem Jackiem Wójcickim na czele posadzili dęby, lipy, jawory, jarzęby, jabłonie i czereśnie ptasie w lesie graniczącym z kłodawskim Osiedlem Marzeń. Zaangażowały się również dzieci ze Szkoły podstawowej w Janczewnie, które sadziły buki w leśnictwie Łośno. W ramach wspólnego sadzenia drzew Urząd Miasta Gorzowa zorganizował akcję 760 drzew na 760-lecie miasta, w której mieszkańcy Gorzowa, wspólnie z urzędnikami i leśnikami z Nadleśnictwa Kłodawa posadzili drzewa w jednym z gorzowskich parków. Przez cztery kolejne wtorki Pracownicy Urzędu Miasta i kłodawscy leśnicy, którzy służyli fachową radą i pomocą, rozdawali sadzonki drzew na placu katedralnym, więc każdy, biorąc nawet jedno drzewko i sadząc je w ogrodzie, mógł mieć swój udział w akcji "1000 drzew na minutę".