Lista aktualności Lista aktualności

Apel leśników

W czasie gdy większość z nas odpoczywa, garstka leśników i strażaków czuwa nad bezpieczeństwem lasów

W lasach całej Polski, w tym również w kłodawskich, od wielu dni utrzymuje się najwyższy - 3 stopień zagrożenia pożarowego. Trwająca wiosenna susza sprawiła, że wystarczy iskra by wybuchł groźny i trudny do opanowania pożar, a pamiętać należy, że to największe zagrożenie dla obszarów leśnych.

Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie poniżej 10% - wilgotność papieru to 7,5-8%Lasy Państwowe prowadzą stały monitoring warunków atmosferycznych wpływających na możliwość powstania i rozprzestrzeniania się pożaru oraz obserwację terenów leśnych pod kątem wczesnego wykrycia zagrożeń. Najważniejsza jest jednak świadomość i ostrożność odwiedzających lasy turystów. Pamiętajmy, że to właśnie w znacznym stopniu od nas wszystkich zależy bezpieczeństwo pożarowe lasów.

W czasie gdy odpoczywamy po tygodniu ciężkiej pracy, spędzając wolne chwile w lesie, relaksując się na łonie przyrody, pomyślmy o możliwych zagrożeniach i unikajmy używania ognia na terenach leśnych i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Nie palmy ognisk, nie grilujmy, nie wyrzucajmy niedopałków. Apelują o to zarówno leśnicy jak i strażacy.