Lista aktualności Lista aktualności

Czyszczenie budek lęgowych

Okres lęgowy już dawno za nami, ptaki wędrowne odleciały na zimowiska, a więc czas na porządki. W Nadleśnictwie Kłodawa trwają właśnie prace związane z czyszczeniem i kontrolą budek lęgowych.

Po co ?

Czyszczenie budek jest konieczne z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno nocującym w niej ptakom w okresie zimy jak i przyszłym młodym. Drugim powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych i się nawarstwiają, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do ptaków.

 

Kiedy ?

Zgodnie z obowiązującym prawem budki lęgowe można czyścić w okresie od 16 października do końca lutego. W pozostałym okresie budka jest traktowana jako siedlisko i podlega prawnej ochronie. Zaglądanie do budki we wrześniu może grozić spotkaniem z osami i szerszeniami, które o tej porze mogą być najbardziej agresywne. Natomiast w marcu w większych budkach można już spotkać siedzące na jajach puszczyki, a więc nie należy też czekać do ostatniej chwili.

 

Jak ?

Czyszczenie budki lęgowej polega na usunięciu z niej starych gniazd i wygarnięciu za pomocą szczotki wszystkich pozostałości. W przypadku silnie zabrudzonej, oblepionej wewnątrz budki można dodatkowo wymyć ją wodą z dodatkiem spirytusu. W celu skutecznego odkażenia stosuje się zabieg opalania wnętrza budki po wcześniejszym skropieniu jej denaturatem. Dodatkowo w trakcie czyszczenia skrzynki należy zwrócić uwagę na jej stan techniczny i w razie potrzeby naprawić uszkodzenie lub wymienić skrzynkę na nową.  

 

Na terenie Nadleśnictwa Kłodawa do wyczyszczenia jest 135 budek lęgowych.