Lista aktualności Lista aktualności

Pożar w Santocku

W niedzielne popołudnie 19 sierpnia na terenie Leśnictwa Santocko doszło do pożaru lasu. O  wydobywającym się dymie z lasu poinformował jeden z obserwatorów wieży obserwacyjnej PPOŻ dwie minuty przed godziną piętnastą. Po dokładnym zlokalizowaniu miejsca pożaru do akcji ruszyły niezwłocznie trzy zastępy Państwowej Straży Pożarnej PSP i siedem zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej OSP. Pomoc nadleciała również z Leśnej Bazy Lotniczej w Lipkach Wielkich, skąd wystartowało pięć Dromaderów. Samoloty te są częścią leśnego systemu państwowego.     

Całkowitemu spaleniu uległ młody 8 i 14 letni las o łącznej powierzchni 1,28ha. Ogień zajął ściółkę leśną 84 letniego drzewostanu sąsiadującego z młodnikiem. Akcja gaśnicza trwała do godziny 23:30.

Musimy pamiętać że podczas pożarów w płomieniach giną setki bezbronnych zwierząt i  jednocześnie dochodzi do dużego zanieczyszczenia powietrza emisją dwutlenku węgla.

Ze względu na wysoką temperaturę i brak opadów wzrasta zagrożenie pożarami, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i obszarach do nich przylegających.