Lista aktualności Lista aktualności

Premiera filmu rysunkowego „Z Korsakiem przez las"

W Izbie pamięci Włodzimierza Korsaka w Kłodawie miało miejsce wielkie wydarzenie, jakim była premiera filmu rysunkowego pt. „Z Korsakiem przez las”. Jego twórcami są uczennice z Pracowni Filmoteki Szkolnej ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp.

„Z Korsakiem przez las” to ośmiominutowy film animowany kierowany głównie do dzieci. Technika, jaką został wykonany pozwala w łatwy sposób dotrzeć do najmłodszych i zobrazować jak ważną osobą był Włodzimierz Korsak. Film pokazuje, jakim człowiekiem był na co dzień, co robił w swoim życiu i czym się pasjonował. Uczennice gimnazjum wykazały się dużą ambicją i podeszły do tego zadania z wielkim profesjonalizmem. Nad wszystkim czuwała Pani Małgorzata Miszczak, opiekun koła filmowego.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. wnuki Włodzimierza Korsaka, Pani Helena Skonieczka i Pan Eugeniusz Dobaczewski, wraz z rodziną. Przedstawiciele ważnych instytucji: Pani Zofia Nowakowska – założycielka Klubu Pioniera Miasta Gorzowa, przyjaciółka i osoba szeroko promująca pamięć o Włodzimierzu Korsaku, Pan Jan Majewski – Przewodniczący Gorzowskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Pan Władysław Chrostowski – specjalista z zakresu ochrony zabytków, Pani Monika Kowalska reprezentująca Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., Pan Janusz Hwozdyk, dyrektor naczelny ZSO nr 3 w Gorzowie Wlkp. Nie zabrakło delegacji uczniów ze Szkoły w Kłodawie i Szkoły Podstawowej nr 17 z Gorzowa Wlkp.

Kulminacyjnym momentem była projekcja filmu. Miejsce, w którym odbywają się narady zamieniło się w sale kinową, zgasły światła, nastała cisza, a na dużym ekranie został wyświetlony film „Z Korsakiem przez las”. Już w trakcie projekcji na twarzach widzów można było odczytać same pozytywne emocje. Film został odebrany bardzo pozytywnie za równo przez tych młodszych, jak i przez starszych. O czym świadczyły gromkie brawa skierowane do młodych filmowców. 

Po wręczeniu nagród i dyplomów był czas na dyskusje i pytania do autorek filmu. Czas na opowieści, oraz historie związane z postacią Korsaka, które przedstawili nam jego najbliżsi. Podczas premiery Wnuk Włodzimierza Korsaka, Pan Eugeniusz Dobaczewski przekazał na ręce Nadleśniczego Nadleśnictwa Kłodawa Pana Tomasza Kalembkiewicza kubeczek wyprawowy i skórzaną kurtkę które należały do Włodzimierza Korsaka. Eksponaty wzbogacą zbiór  pamiątek i zajmą honorowe miejsce w „Korsakówce”

Na zakończenie wszyscy mogli obejrzeć zgromadzone w Izbie Pamięci  Włodzimierza Korsaka zbiory pamiątek poświęconych życiu i twórczości głównego bohatera filmu, wielkiego pasjonata i miłośnika przyrody. Wybitnego człowieka lasu, myśliwego i podróżnika, pisarza i autora książek przyrodniczych, który  przez ponad 20 lat związany był z Gorzowem.

Film rysunkowy „Z Korsakiem przez las” będzie przydatnym elementem zajęć edukacyjnych za co dziękujemy Pracowni Filmoteki Szkolnej  i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy do ogladania, film w załączniku.