Lista aktualności Lista aktualności

Rokitnik – tak nieznany a tak zdrowy.

Jesienne, chłodne i deszczowe dni to odpowiedni czas, aby narobić zapasów witaminowych i wzmocnić nimi swój organizm. Wartościowym owocem wartym uwagi w tym jesiennym okresie jest owoc rokitnika.

Na pierwsze zbiory owoców warto poczekać do pierwszych przymrozków, ponieważ mają one wówczas najlepszy smak. Po przemrożeniu tracą swoją cierpkość, a koncentracja cukru jest największa.

Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie – co to takiego? Otóż Rokitnik Zwyczajny - to roślina należąca do grupy krzewów szeroko się rozrastających i osiągających do 5 metrów wysokości. Rokitnik jest łatwy w uprawie. Rośnie na stanowiskach słonecznych jak i na częściowo zacienionych. Nie ma specjalnych wymagań, co do podłoża, a w dodatku jest bardzo odporny na mróz, zanieczyszczenia powietrza i suszę. Rokitnik jest głównie rośliną ozdobną, przez co często go można spotkać w miejskich parkach i w naszych ogródkach. Charakterystyczną jego cechą są drobne, żółte kwiatuszki, które pojawiają się przed wykształceniem liści - co się rzadko zdarza u roślin. Najbardziej dekoracyjnym elementem są jednak okrągłe, pomarańczowe owoce, które utrzymują się na gałązkach przez całą zimę i to właśnie one są skarbnicą wielu witamin. W związku z tym znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie, jako naturalny lek, w przemyśle kosmetycznym, oraz jest często stosowany w naszych kuchniach pod postacią olejów, soków, dżemów i trunków alkoholowych. Owoce rokitnika są uznawane za jedne z najbardziej pożywnych jagód na Świecie, co potwierdzają badania naukowców i lekarzy.

Głównym składnikiem witaminowym owoców rokitnika jest witamina C.

Zawartość  witaminy C w rokitniku jest dwukrotnie większa niż w owocach czarnej porzeczki.

Należy zwrócić uwagę, że witamina ta w jagodach rokitnika jest bardzo trwała, ponieważ nie rozkłada się podczas procesu przetwarzania na przetwory. Rokitnik zwyczajny zawiera dużo substancji aktywnych, w tym m.in. mikroelementy, aminokwasy egzogenne, witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach takie jak A, E, F, K, P i B12. Spożywanie jagód rokitnika bardzo pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Zwiększa odporność, chroni serce, poprawia krążenie krwi, chroni przed cukrzycą, zwalnia proces starzenia się organizmu i regeneruje uszkodzenia skóry oraz pomaga przy walce z chorobami układu pokarmowego.

Jak widać ma on duży wpływ na nasze zdrowie, więc warto wprowadzić go do naszej diety.
Z pewnością przyda się w okresie jesienno-zimowych przeziębień. Zachęcam do skorzystania z dóbr natury dla naszego zdrowia. W Internecie znajdziemy wiele różnych przepisów na przygotowania prostych przetworów z owoców rokitnika.

Pamiętajmy, zanim wybierzemy się na zbiory powinniśmy zwrócić uwagę, że rokitnik podlega ochronie częściowej, która zakazuje zbioru jego owoców wzdłuż linii brzegowej Bałtyku na klifach i wydmach. Poza tymi obszarami możemy spokojnie go zbierać uważając aby nie niszcząc przy tym krzewów.