Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA!!! UWAGA!!!

Afrykański pomór świń (ASF)

               to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Obecnie choroba ta występuje w niektórych krajach Unii Europejskiej jak również w niektórych państwach graniczących z UE.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem  ASF, w związku z czym choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Rozprzestrzenianie wirusa ASF może nastąpić poprzez: nielegalny wwóz z państw trzecich, w których występuje ASF, skarmianie jej resztkami świń lub wyrzucanie odpadków i kontakt z nimi dzików, żywności pochodzenia zwierzęcego, skażonej wirusem ASF, przewożenie (przemyt), brudne i niepoddane dezynfekcji środki transportu zwierząt, migracja dzików z krajów, gdzie występuje ASF- dotyczy wschodniej ( województwo, podlaskie i lubelski) i północnej ( województwo warmińsko- mazurskie) część Polski.

Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa oraz produktów pozyskiwanych od świń i dzików a także padnięciami tych zwierząt i kosztami likwidacji ognisk tej choroby u świń.

 

W związku z zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) przekazujemy do wiadomości zawarte na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) szczegółowe informacje dotyczace postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika. 

Więcej informacji na stronie https://www.wetgiw.gov.pl  

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat zasad ochrony świń przed chorobą https://www.youtube.com/watch?v=F-MMSD7CCC4